Tento rok jsem se seznámila s tajemstvím písma a bylo to prostě úžasné. Způsob, jakým píšeme o nás hodně vypovídá podobně jako chůze, náš postoj, podání ruky a pohyb – a písmo vzniká právě díky pohybu. Na základní kurz nenavazovalo nic, takže jsme založily s mou kamarádkou Danou Češkovou Grafologickou konzultační společnost a spolu s dalšími nadšenci jsme se učili od uznávaných grafologů, které jsme si pozvali. Jako houby jsme nasávali informace o nejrůznějších postupech při analýze písma, nabalovali další metody – např. kresbu stromu a kresbu postav, učili se a objevovali … a to vlastně děláme doposud, protože každý rukopis a každá kresba jsou něčím zcela ojedinělým a jedinečným – tak, jako je každý člověk 🙂
Kurzy Grafologie 1996 – 2000, Grafologická konzultační společnost: PhDr. Jiřina Brejchová, PhDr. Dagmar Vitinová, PhDr. Ladislav Richter, PhDr. Dagmar Steinhäuselová, PhDr. Jan Jeřábek, PhDr. Zdeněk Altman.
V tomto období jsem už tvořila osobnostní profily z rukopisů a kreseb pro firmy při výběrovém řízení na manažerské pozice a kombinovala s dalšími testovými metodami. Čím více jsem viděla v rukopisech různé projevy úzkosti, stresu a neurózy (úplně ideální rukopis neexistuje), tím víc jsem si uvědomovala, že každý z nás má nějakou slabost, trápení, které mu ztěžuje život. Co s tím? Do těchto úvah a mého života vstoupila PhDr. Tamara Cenková, úžasná psycholožka a výjimečná osobnost, která byla nejenom mým lektorem při kurzu Moveterapie, ale stala se mou skvělou kamarádkou a později i spoluautorkou publikace, v které jsme společně i s Danuškou Češkovou propojily terapeutickou metodu s grafologií (2011). Opatrně a s velkým respektem jsem začala používat Moveterapii při práci s klienty. Nebyl důvod se bát, ale zkušenosti jsem teprve získávala ( jako v autoškole) a jistota postupem let přicházela spolu s radostí z této úžasné metody.
Kurz MOVETERAPIE : PhDr. Tamara Cenková, 2000 – 2001.
Odstraňováním negativních emocí, které vzniknou v průběhu našeho života, jsem se zabývala už v Moveterapii, ale zajímaly mě i další metody, které pomáhají napravit různé emoční nehody a výrazně tak změní k lepšímu náš život. Z kurzu Moveterapie nás bylo víc zájemců, tak jsem oslovila PhDr. Jiřího Zíku, známého českého hypnoteraputa a ten pro naši skupinu připravil kurz hypnózy. Nádhera. Kurz Individualizované techniky hypnózy: PhDr. Jiří Zíka.
S Danou Češkovou jsme vytvořily v r. 2002 pro naše kurzanty (vedly jsme spolu akreditované kurzy grafologie) skripta grafologie ( v té době bylo málo literatury) a po jejich rozšíření nám je ( k našemu úžasu) vydala Grada Publishing, která nás sama oslovila, pod názvem Grafologie. K naší velké radosti o publikaci byl zájem, takže po dotisku následovalo v r. 2009 druhé vydání. Grafologie, Grada Publishing, 2004.
Pozitivní myšlení – to bylo téma, které jsem probírala se svými klienty – na firemních kurzech odstraňování stresu pro zaměstnance i manažery, kurzech grafologie i mými klienty poradenství a moveterapie. Chtěla jsem vědět víc – získat ucelenější přístup, jaký nabízí pozitivní psychologie. Do Brna jsem jezdila spolu s kamarádkami (z kurzu Moveterapie) na kurz pozitivní psychoterapie a získávala další kamínky do mozaiky práce s podvědomím a vlivu emocí a myšlenek na náš život.
Kurz pozitivní psychoterapie a poradenství: Doc. Jiří Kulka,Česko-německý institut, 2004 – 2005.
V této době jsem kromě terapeutické práce lektorsky vedla firemní kurzy. Více se o jednotlivých tématech rozepisuji v záložce na horní liště “ Pro firmy“. Ale v podstatě se jedná o kurzy zaměřené na vše, co souvisí s komunikací a seberozvojem – předcházení konfliktů, typologii, komunikaci v týmu, odstraňování stresu, rétoriku a samozřejmě milovanou grafologii – v bankovnictví a finančnictví se zaměřením na nápodobu písma. Grada Publishing nám v tomto roce vydala druhou publikaci Grafologie pro personalisty a manažery a v roce 2009 vydala druhé vydání Grafologie z r. 2004.Grafologie pro personalisty a manažery, Grada Publishing 2007.
Tento rok mě přivedl k další metodě – k mediaci. Inspirovali mě nejenom klienti, kteří potřebovali řešit své vnitřní konflikty i konflikty v rodině a práci, ale i klienti z firemních kurzů. Komunikace, konflikty, stres, zdraví – to se stalo hlavními tématy mojí práce. Chtěla jsem získat nové informace o řešení problémů neterapeutickou a neporadenskou cestou – cestou mediátorskou, takže jsem absolvovala kurz mediace. Myslela jsem si, že pro mě bude výhodou znalost terapeutických technik, ale to byl naprostý omyl, protože mediátorské techniky jsou naprosto odlišné a dalo mi práci se odseknout od naučených postupů. Po prvním zklamání že začínám od nuly přišlo nadšení nad výsledky, které mediační postupy přinášejí při řešení sporů. Některé vybrané techniky jsem zařadila do kurzů pro manažery při řešení vnitrofiremních sporů.Kurz Komplexní výcvik mediace, Asociace českých mediátorů české republiky, 2008.
Tento rok byl pro moji praxi významný spíš soukromým působením, protože uplynula roční práce na nové knize, kterou jsme spolu s mými kamarádkami napsaly. K naší dlouholeté spolupráci s Danou Češkovou, mou úžasnou přítelkyní, s kterou jsme se poznaly v našich 9 letech, jsme získaly i Tamarku Cenkovou, naši terapeutickou guru a skvělou přítelkyni. Skloubily jsme terapii, poradenství a grafologii do knihy a naší spolupráce jsme si považovaly, protože jsme si jí prostě užívaly 🙂 Grafologie v poradenské a terapeutické praxi, Grada Publishing, Praha 2011.
V tomto roce jsme s Danuškou Češkovou otevřely první kurz Moveterapie. Pro mou roli lektora to byla nová zkušenost – a naprosto úžasná. Sešla se skupina budoucích terapeutech z různých koutů naší země a bylo nádherné sledovat jejich krůčky a kroky při používání moveterapeutických postupů. Celé roky se pořád učím něčemu novému, jak při práci s klienty, kteří přichází na terapie, tak i v oblasti firemních kurzů, ke kterým přibylo i individuální koučování manažerů se zaměřením na slaďování soukromého a pracovního života (téma, které často řeším i s klienty při terapeutickém sezení). Mým hlavním pracovním tématem je radost ze života – cesta k tomuto pocitu, aby byl co nejčastější :).